سرکار خانم افسانه راستگو، جی۵ ای موفق در سفر صعود به قله تسلط به زبان

[ad_1]

من هم بارها به زمین خوردم اما هرگز تسلیم نشدم!

در مسیر موفقیت قطعا به سختی و مشکلاتی برخورد خواهید کرد، اما این شما هستید که انتخاب می کنید ادامه دهید و یا اینکه تسلیم شوید!!! سرکار خانم افسانه راستگو یادگیری زبان را با بسته های مقدماتی زبان Do it شروع کرده اند و تا به امروز  درست  ۷۲ روز است که تحت هر شرایطی بی وقفه زبان می خوانند. ایشان می گویند: « این را از صمیم قلبم می گویم استفاده از بسته های زبان Do it تنها روشی بود که حس کردم من واقعا دارم زبان یاد می گیرم آن هم با لذت فراوان. اینبار دیگر مطمئن هستم که رهایش نمی کنم،وقتی می بینی داری زبانی  را یاد می گیرم که شاید خیلی های دیگر بلد نیستند حس می کنی چند پله از بقیه جلوتر هستی، این برای من خیلی لذت بخش بود. »

 تنظیم از: فیروزه جمشیدی

مشکلاتی که در زمینه یادگیری زبان تجربه کردید؟

یکی از بزرگترین آرزوهای من همیشه این بوده که بتوانم به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنم، دوران مدرسه همیشه زبان را با تک ماده قبول می شدم، بارها هم به کلاس زبان رفتم اما هیچ کدامشان موفقیت آمیز نبودند. یادم هست در یکی از طولانی ترین دوره های آموزشی در حالی فقط دو ترم تا دریافت مدرک دیپلم باقی مانده بود من در امتحان قبول نشدم خیلی سرخورده شدم، بدتر از همه اینکه به چشم خودم دیدم بعضی از همکلاسی هایم با خواهش و اصرار  بالاخره توانستند نمره قبولی را بگیرند و به ترم بعدی راه پیدا کنند، همین تبعیض قائل شدن باعث شد با ناراحتی زبان را کنار بگذارم، بعد از وقفه ای که پیش آمد خیلی از مطالبی که یاد گرفته بودم فراموشم شد تا اینکه اخیرا به فکر زندگی در خارج از کشور افتادیم و لازمه آن هم تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدرک معتبر IELTS است. این اواخر داشتم به همسرم می گفتم من احساس می کنم تا الان خیلی از لحظات عمرم را به هدر داده ام و انگار همینطور که بی سواد به این دنیا آمده ام همینطور هم دارم از دنیا می روم بدون اینکه چیزی به علم و دانشم اضافه کنم، واقعا چرا من نباید چیزی بیشتر از بقیه بدانم؟

یک تصمیم سرنوشت ساز؟

اولین بار همسرم من را با جی۵ آشنا کرد، من همه راهها را امتحان کردم و به بن بست رسیدم اما وقتی قضییه زندگی مان در خارج از کشور قطعی شد تصمیم گرفتم به توصیه همسرم گوش کنم باورتان نمی شود من همان هفته اولی که کار با خودآموزهای زبان Do it را شروع کردم با تمام وجودم به این باور رسیدم که واقعا راه همین است، الان هم به جایی رسیدم که واقعا احساس می کنم به جی۵ نیاز دارم هروقت موضوعی غمگینم می کند سریع جی برگهایم را به دست می گیرم و مشغول می شوم طوریکه انگار بدون این جی برگها نمی توانم زندگی کنم، دوست دارم این جی برگها همیشه جلوی چشمم باشند هرجا که هستم آنها را با خودم می برم  در آشپزخانه، پای تلویزیون و ……جالب است حتی مواقعی که می خواهیم به خانه مادر همسرم برویم کلی جی برگ زبان داخل کیفم می گذارم همسرم می گوید: اینها را دیگر برای چه می آوری؟ مگر آنجا می خواهی زبان بخوانی؟ می گویم: چرا که نه! جی برگها حتما باید همراهم باشند…..همسرم هم این روزها واقعا تشویقم می کند هروقت جعبه پر از جی برگ من را می بیند لبخندی می زند و می گوید: به به! سوادش را ببین! از اینکه می بیند من دارم پیشرفت می کنم واقعا لذت می برد.

نقطه شروع همه تحولات؟

همسر من سطح زبانش عالی است، همیشه وقتی از جی۵ برایم می گفت با تعجب می گفتم مگر ممکن است آدم با این جی برگ ها زبان یاد بگیرد؟!!! اولش اصلا برایم قابل هضم نبود.قبلا با اینکه کلی وقت صرف کلاس زبان رفتن می کردم همچنان گرامرم ضعیف بود قواعد را فقط حفظ می کردیم تنها یکی دوجمله می ساختیم و بعد فراموشمان می شد، اما از وقتی کار با بسته های زبان Do it  را شروع کرده ام حس می کنم دوره پرباری بوده، قواعد را به خوبی درک می کنم حتی انگار به این خودآموزها اعتیاد پیدا کرده ام هروقت احساس کنم موضوعی غمگینم کرده ناخودآگاه به سراغ جی برگهای زبانم می روم و با آنها آرامش خاصی پیدا می کنم.

بهترین اتفاقات این سفر یادگیری؟

خیلی از دوستانی که با بسته های زبان Do it مشغول مطالعه هستند در گروه های تلگرامی که مجموعه جی۵ تشکیل داده با هم به تبادل اطلاعات می پردازند و هرجا به مشکلی بر می خورند از پشتیبانان و کارشناسان زبان جی۵ کمک می گیرند. خیلی از این دوستان، ماه ها زودتر از من زبان خواندن را شروع کرده اند و از من جلوتر هستند و من برای اینکه خودم را به سطح آنها برسانم خیلی تلاش می کنم، مثلا گاهی پیش می آید سوالی را در گروه مطرح میکنند تا کارشناس زبان جی۵ پاسخ آنها را بدهد، در این فاصله  من هم فورا در اینترنت و کتابهای مختلف زبان جست و جو می کنم و سریعا جواب سوال دوستان را می دهم همین باعث می شود از سوی کارشناس زبان جی۵ مورد تشویق و تحسین قرار بگیرم، باورتان نمی شود این یکی از بهترین اتفاقاتی است که در طول روز برای من می افتد، آنقدر لذت بخش است که  وقتی همسرم به خانه می آید با ذوق و شوق فراوان ماجرا را برایش تعریف می کنم،همین ماجراها انگیزه ای می شوند تا برای رسیدن به هدفم قدم هایم را محکم تر بردارم.

انگیزه هایی برای ادامه مسیر؟

من همسری فوق العاده حمایت گر دارم، یادم هست از همان دوران مدرسه آرزو داشتم زبانم را قوی کنم اما هیچ وقت نمی شد الان در این مقطع از زندگی ام احساس می کنم باید از زمانم نهایت استفاده را ببرم، جالب اینکه پسر کوچکم هم علاقه مند شده، موقع مرور جی برگ ها می آید کنار من می نشیند و کلمات انگلیسی را که می گویم با صدای بلند تکرار می کند، حتی بعضی موقع پشت جی برگها را که معنی کلمات به فارسی نوشته شده می خواند تا من انگلیسی اش را بگویم و اینطوری از من درس می پرسد.گاهی اوقات وقتی کارتونی به زبان انگلیسی تماشا می کند مدام از من می پرسد مامان این چی گفت؟ من هم جمله به جمله را برایش ترجمه کنم.

آنچه این خودآموزها را از سایر روشهای آموزشی زبان متمایز می کند؟

من فکر می کنم در بعضی  از کلاسهای زبان حس رقابت سالم بین بچه ها وجود ندارد، برای خودم بارها پیش می آمد هیچ چیزی از فایلهای صوتی که در کلاس گذاشته می شد متوجه نمی شدم و حتی رغبت نمی کردم که خودم به دنبالش بروم، در حالیکه الان بارها فایلهای صوتی این خودآموزها را گوش می دهم تا جاییکه بتوانم ۹۰% آن را متوجه بشوم. آنقدر از این نحوه آموزش لذت می برم که انگار روز به روز به این خودآموزها وابسته تر می شوم، می توانم به جرات بگویم من این لذت را قبلا در هیچ کلاس زبانی تجربه نکرده بودم، گاهی افسوس می خورم که چرا اینقدر دیر با جی۵ آشنا شدم اما می بینم باز هم من  از خیلی های دیگر که اصلا شروع نکرده اند جلوتر هستم.

خاطره ای جالب؟

یک روز در خانه بودم که همسرم برایم پیامکی فرستاد، متنی طولانی به زبان انگلیسی بود از این کارش خیلی تعجب کردم نشستم و متن را با دقت خواندم اکثر کلماتش را بلد بودم اما نمی توانستم جمله بندی درستی داشته باشم، در نهایت تمام تلاشم را کردم تا متن را ترجمه کنم و برای همسرم بفرستم، وقتی به خانه برگشت خیلی خوشحال بود می گفت: آفرین به تو! همه اش را درست ترجمه کردی.

همراهی دلگرم کننده کارشناسان زبان جی۵ ؟

حضور پررنگ کارشناسان زبان جی۵ در طول این مسیر واقعا احساس می شد جادارد از تک تک این دوستان تشکر کنم، یادم هست اوایل کار یکبار به طور کل ناامید شده بودم چندروزی بود که اصلا به سراغ زبان نمی رفتم، وقتی کارشناس زبان جی۵ دیدند که من دارم بی رغبت می شوم طوری امیدوارانه من را به مسیر برگرداندند  که اینبار با انگیزه ای فوق العاده شروع کردم به زبان خواندن.

آزمون های میان دوره و پایان دوره را چطور ارزیابی می کنید؟

اولش از طریق هم گروهی ها و بعد هم کارشناس زبان جی۵ بود که از آزمون های پایان دوره خبر دار شدم، من آدمی آزمون گریز هستم راستش  ترسیدم بودم فکر کردم نکند اینجا هم مثل کلاس زبان مدام در استرس باشم، بار اول که می خواستم آزمون آنلاین را بدهم از همسرم خواهش کردم کنارم بنشیند تا احساس ترس نکنم اما دفعه بعد به من گفت، نه من کار دارم، به اتاقش رفت و مشغول درس خواندن شد، از آنجا بود که بعد از اتمام هر دوره از این خودآموزها خیلی راحت می رفتم پای کامپیوتر می نشستم و آزمونم را می دادم. به تازگی هم خبر دار شدم که بزودی قرار است مدرکی  به دستم برسد، خیلی مشتاقم.

از جذابیت هایDo it ؟

نحوه آموزش گرامر در این بسته ها خیلی برای من جذابیت داشته، یعنی اینطور نبوده که فقط کلمات جی برگ نویسی شده باشند، کتاب داستان ها را هم خودم و هم پسرم خیلی دوست داریم طوریکه هرشب باید یک داستان انگلیسی برای پسرم بخوانم تا خوابش ببرد. بعد از اتمام هر بسته، بی صبرانه منتظر  است تا بسته جدید به دستم برسد و کتاب داستانهای جدید را برایش بخوانم. من قبلا وقتی به فایلی صوتی گوش می دادم شاید فقط صداهایی را می شنیدم که برایم بی معنی بودند و چیزی سر در نمی آوردم اما الان به خوبی معنی کلمات را درک می کنم احساس می کنم مهارت شنیداری ام نسبت به قبل خیلی تقویت شده. تایم دکتر حسابی ” اختصاص زمان و مکان خاصی به تمرین روزانه زبان” را هم خیلی دوست دارم چون واقعا به زندگی من نظم داده، تمام جنبه های زندگی ام را سر و سامان داده.

نگاهی رو به جلو؟

قدم بعدی من خیلی بزرگ است نمی دانم به آن می رسم یا نه! اما می خواهم درست مثل زبان مادری آنقدر به انگلیسی مسلط شوم که بتوانم این  زبان را تدریس کنم. 

پیامی برای دوستان علاقه مند به یادگیری زبان؟

فقط می توانم بگویم شاید استفاده از روشهای دیگر یادگیری زبان  مفید باشد اما به عقیده من این بهترین روش است. زمان کمتری از دست می دهید، اصلا احساس خستگی نمی کنید و با لذت زبان یاد می گیرید. زبان خواندن برایتان مثل تفریح و بازی می شود و اصلا حس نمی کنید دارید درس می خوانید. وقتی الانم را با قبل مقایسه میکنم، می بینم انگار قبلا مغز من به خوابی طولانی مدت فرو رفته بود اما الان به جایی رسیدم که انگار مغزم روز به روز دارد فعالتر و جوانتر می شود، اعتماد به نفسم، قدرت تشخیصم و …. همگی بهتر شده اند، فکر می کنم یادگیری یک زبان خارجی در زندگی روزمره فوق العاده به درد می خورد.

من هم مثل خیلی های دیگر بارها در زندگی ام به زمین خوردم، اما هردفعه به خودم می گفتم فقط کسانی بر روی زمین می مانند که ناتوان هستند من هرطور که شده باید راهی برای دوباره بلند شدن پیدا کنم و حتما هم آن را پیدا می کردم. دوست دارم به همه خانم های خانه دار بگویم این ما هستیم که باید برای خودمان ارزش قائل شویم خانه داری، تمیزی منزل و ….همه اینها خوب است اما باید زمانی هم برای خودمان بگذاریم، همه ما قرارست فقط یکبار زندگی کنیم پس چه خوب است که از این فرصت به بهترین نحو استفاده کنیم. وقت ندارم، مشغله زیاد دارم و ….همه اش بهانه است تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم.

کلام پایانی؟

من این اواخر با مشکلات زیادی درگیر بودم و هربار که این مسائل به من فشار می آورد تنها به هدفم فکر می کردم. صدای دلنشین کارشناسان زبان جی۵ همیشه در ذهنم هست امید دادن های بی وقفه این دوستان، امواج مثبتی که همیشه از آنها دریافت می کنم، فقط می خواهم یک دنیا از شما تشکر کنم، شما بهترین دوستان من هستید، شاید تا به حال شما را از نزدیک ندیده باشم اما تا آخر عمر دعایتان می کنم.شاید باورتان نشود اما من از موقعی که کار با بسته های زبان Do it را آغاز کرده ام نتوانسته ام مثل قبل برای دوستانم وقت بگذارم یعنی انگار اشباع شده ام احساس نیاز نمی کنم یادم می آید قبلا شاید روزی سه ساعت پای تلفن با دوستانم گرم گفت و گو می شدم اما الان خیلی کمتر وقت می گذارم.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *